Virágzik a kínzóeszköz üzlet. Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberjogi szervezet korábban nyilvánosságra hozott adatai szerint az Amerikai Egyesült Államokban mintegy 80 cég szakosodott arra az utóbbi évtizedekben, hogy foglyok kínzására szolgáló eszközöket és berendezéseket gyártson és exportáljon a világ számos országába.
Sokat finomodott a kínzás technológiája az utóbbi évtizedek során. Elmúltak már azok a régi csúf idők, amikor a biztonsági erők a tábori telefon drótjaiból eszkábáltak alkalmi kínzóeszközt, s a telefon kurbliját voltak kénytelenek tekergetni, hogy a vallatandó fogoly áramütéseket kapjon. A kínzók eszköztára hallatlan gazdagodáson ment át a verésre használt csupasz villanydrótok, gumibotok és a foglyok kikötésére szolgáló, szögvasból összerótt állványok kora óta. Ma már különböző pozíciókba állítható székek szolgálnak a foglyok leszíjazására; csalánkiütést okozó aeroszolos palackok és hordozható elektrosokk-berendezések állnak a kínzást végző erők rendelkezésére.
A villanyozó készüléket szigetelt nyelű elektródákkal is forgalmazzák, amelyekkel a fogoly testének tetszőleges pontjaira lehet áramütéseket adni; és olyan hevederrel is, amelyet ha felcsatolnak a fogoly csupasz testére, nem kell kézileg bajlódni a villanyozással: elég bekapcsolni a berendezést, és a fogoly órákon át fog vonaglani-sikoltozni az őrjítő erejű áramlökések alatt. Az utóbbi 3 évben az Egyesült Államok külkereskedelmi minisztériuma 97 millió dollár értékben hagyott jóvá olyan exportszerződéseket, amelyeket “foglyok lekötözésére alkalmas eszközök és szerkezetek, illetve elektrosokk-berendezések” eladására kötöttek.