Baleset elszenvedése esetében először mindenképpen biztosítóhoz fordulunk, azonban annak érdekében, hogy valóban kármentesen, anyagi kellemetlenségek nélkül léphessünk tovább, rendkívül fontos, hogy specifikus szakjogászhoz forduljunk, hogy kárigénylésünk valóban megalapozott és mindenre kiterjedő legyen.
Számos esetben érezheti úgy a balesetet elszenvedő, hogy kártérítési igényénél a biztosító kifogásokat keres, kárát egyáltalán, vagy csak részben kívánja megtéríteni. Ebben az esetben a tapasztalat azt mutatja, hogy ahelyett, hogy felkeressük saját ügyvédünket, mindenképpen megfontolandó, hogy szakjogász segítségéhez forduljunk, ugyanis minden jogterületnek megvan a maga sajátossága és rutinja, így sokkalta gördülékenyebb lehet az eljárás egy olyan ügyvéddel, aki nap mint nap ezzel a szakterülettel foglalkozik, ezáltal tapasztalata is jelentősen nagyobb e téren.
Kevésbé tudott, hogy kártérítési igénnyel élhet egy személyi sérülést szenvedett gyalogos, kerékpáros, motoros vagy autóban utazó. Ebben az esetben leggyakrabban nem a kárt okozó fél fedezi a károkat, ugyanis a gépjárműre kötelezően megkötött felelősségbiztosítás fedezi a károkat, így a kártérítési igényt a biztosítónak kell intézni. A legfontosabb szempont a személyi sérülés mértéke – tehát a 8 napon túl gyógyuló egyszerű sérülésekért is jár kártérítés, ám maradandó fogyatékosságot teremtett kár esetében akár havonta járó járadék vagy nagyobb összegű kártérítés jár. Jogszabályból ismeretes, hogy a biztosító köteles megtéríteni a tényleges kárt és a kár enyhítésével járó indokolt költségeket.
Amennyiben a kárt szenvedő nem sérült meg, azonban a járműve igen, a javítási költséget és adott esetben a bérautó költségeit is állnia kell a biztosítónak. Ebben az esetben a kártérítés összege vitatottabb szokott lenni.
Éppen ezek miatt a konfliktusok miatt érdemes biztosítási szakjogászt felkeresni, aki hasznos jogi tanácsokat biztosít az ügyfelének, sokkal többet, mint egy általános jogterülettel foglalkozó ügyvéd. Emellett előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a kár bekövetkezése után a biztosító nem folytat ügyfélbarát kárrendezést, nem téríti meg teljes kárunkat, ezért a kárt szenvedőnek kárrendezési perben szükséges igényét érvényesítenie. Ebben az esetben mindenképpen biztosítási szakjogászhoz kell fordulni, akinek széleskörű jogi ismerete van, ugyanis tevékenysége is széleskörű területen történik.
Abban az esetben is mindenképpen közlekedési, biztosítási ügyvédhez kell fordulni, ha mi magunk okozunk közlekedési balesetet. Ilyenkor ha nem, vagy csak 8 napon belül gyógyuló sérülés történik, az ügy csupán szabálysértésnek minősül. Azonban ha a sérülés 8 napon túl gyógyuló, büntetőeljárás indul ellenünk, amelyhez nélkülözhetetlen a szakjogász segítsége.
Amennyiben mi magunk okozunk kárt saját gépjárművünkön, azt a CASCO biztosítás fedezi, azonban ebben az esetben is különböző okokra és szerződési feltételekre hivatkozva megkerülheti a kártérítést, ekkor is szakjogászhoz kell fordulnunk.
A fent felsorolt eseteken kívül is számos egyéb baleseti és biztosítási problémák bekövetkezésekkor szükségszerű biztosítási szakjogászhoz fordulni, hogy az okozott kár mindenre kiterjedően térítve legyen.